Expozice, která Vám umožní prozkoumat tu stranu společnosti, se kterou se běžně nesetkáváme: špiony, to, jak pracují, jaké techniky používají k proniknutí do našeho soukromí. Atmosféra TOP SECRET je plná záhad. Zkuste i Vy poodhalit jejich oponu.
VíceProžijte příbeh piva od starověku do současnosti. Pivovarské muzeum střeží legendu piva a pivovarnictví. Původní právovárečný dům z 15.století, ve kterém se muzeum nachází, dýchá atmosférou středověku a odhaluje tajemství výroby a způsobu podávání a pití piva od věků dávno minulých.
VíceSbírka míšeňského historického porcelánu v ZČM má více jak stoletou tradici. V průběhu let byla postupně rozšiřována o nákupy na starožitnických aukcích, obchodech Antikva i od soukromých osob. Sbírka patří mezi nejkvalitnější soubory v rámci muzeí ČR. Jsou v ní zastoupeny artefakty unikátní jak v evropském, tak i světovém měřítku (např. ukázky z prvopočátečního období pokusů a výroby tzv. Böttgerovy kameniny, práce malíře J. G. Höroldta, modelérů J. J. Kaendlera, F. E. Meyera, J. F. Eberleina aj.). Sbírka čítá více jak 400 položek a časově je ohraničená od data vzniku míšeňské manufaktury v roce 1710 do doby před II. světovou válkou. Naše expozice nabízí návštěvníkům celkem 130 nejkvalitnějších ukázek.
VícePlzeňská městská zbrojnice je největší dochovanou historickou zbrojnicí v České republice. Byla založena v roce 1363 českým králem a římským císařem Karlem IV. Naši stálou expozici tvoří palné zbraně a zbroj od konce 14. do poloviny 17. století.
VícePříběh loutek, který muzeum vypráví, začíná již na počátku 19. století, kdy se Plzeňané mohli těšit z divadelních představení kočovných lidových loutkářů. Část expozice je věnována vývoji plzeňského loutkářství na konci 19.století, kdy vzniklo první stálé loutkové divadlo - Škodovo divadlo, které je v expozici představeno unikátním oživeným modelem, který je zhotoven podle dochovaného negativu. Příběh loutkových divadel pokračuje ve druhém patře, kde se na pomyslné časové ose novým fenoménem stávají rodinná divadélka, ve kterých se při hře setkával svět dětí a dospělých. Významná část expozice je věnována Loutkovému divadlu feriálních osad, v němž působili umělci Karel Novák, Josef Skupa a Jiří Trnka. Na jeho jevišti také poprvé stanuly loutky Spejbla a Hurvínka. Atmosféru divadla Karla Nováka v době jeho největší slávy evokuje nově vytvořený „loutkomat“ s vybranými marionetami z původního fundusu. O tom, že bohatá loutkářská tradice Plzně neskončila, se můžete přesvědčit v místnosti věnované nejen amatérským souborům. Ve třetím patře se vám představí současné profesionální Divadlo Alfa a jeho loutky z mnoha oceňovaných autorských inscenací.
VíceS úsměvem a nadsázkou nahlédneme do světa pohádek a kouzel zapomenutých časů staré Plzně a okolí. Bájný kníže Radouš, vodníci, čarodějnice, Saracénský čert, ohni-vý pes, draci a jiná havěť nestoudná patří neodmyslitelně k našemu kraji pod Radyní.
VíceJak se žilo na Plzeňsku. Expozice je umístěna v historických prostorách Chotěšovského, Gerlachovského a Bartlovského domu na náměstí Republiky. Návštěvníky čeká mimořádně rozsáhlá prohlídka, která čítá dvacet místností se zajímavými historickými interiéry. První část představuje vývojovou řadu měšťanských interiérů, tj. nábytek a interiérové doplňky, portréty a drobný inventář z údobí gotiky, renesance, baroka, empiru, biedermeieru a první třetiny 20. století. Exponáty jsou velmi cennou kolekcí předmětů denní potřeby, dokreslující všední život v plzeňských měšťanských domácnostech. Druhá část je věnována životu lidu na venkově a tvoří ji dvě lidové světnice zařízené nábytkem charakteristickým pro oblast Plzeňska, expozice krojů z plzeňského regionu, ukázky lidového stavitelství a expozice prezentující zvyky a tradice venkovského lidu v 19. a na počátku 20. století.
VíceCílem expozice je přiblížit návštěvníkovi historii Plzeňského kraje pomocí událostí a témat vyzdvihnutých z dějinného toku, přičemž ne vždy se nutně musí jednat o významný historický milník. Ve sledovaném období se správním centrem regionu stala Plzeň, jednotlivá témata přiblíží nejen vývoj tohoto správního centra, ale také jeho vazby na nejbližší okolí i na zahraničí, a to v období od sklonku raného středověku po polovinu 19. století. Jednotlivé prezentované příběhy mají co nejvíce ukázat každodenní život i významné historické události, které se v uvedeném období odehrály. Zvolený způsob prezentace se snaží návštěvníka do příběhů vtáhnout, aby získal pocit, že se stal součástí vyprávění. Důraz je kladen na maximální využití vypovídací hodnoty jednotlivých artefaktů pocházejících ze sbírek ZČM v Plzni a jejich zasazení do „původního“ kontextu.
VíceExpozice Pravěku jihozápadních Čech seznamuje návštěvníky muzea s pravěkým osídlením kraje od nejstarších dob do raného středověku. Na 27 panelech doplněných bohatou fotografickou dokumentací z terénních výzkumů se seznámíte s vývojem pravěkého a raně středověkého osídlení kraje. Ve 34 vitrínách jsou představeny trojrozměrné artefakty získané do sbírek muzea během více jak 130 let terénních archeologických výzkumů. Mezi vystavenými exponáty jsou takové unikáty jako bronzový štít z Plzně-Jíkalky, hliněná neolitická plastika ženy z Vochova, bronzové maskovité spony z Kyšic a Dýšiny, zlaté předměty z mohylových pohřebišť střední doby bronzové a mnoho dalších výjimečných předmětů vyrobených pravěkým člověkem. Expozice je doplněna rekonstrukcemi odkrytých hrobů, dřevěnou konstrukcí vodní cisterny z Vladaře a kamennou slovanskou pecí. Samostatně je prezentována metodika archeologické práce.
VíceEdutorium je rozděleno do tří hlavních částí: exponáty, fyzika v pozadí, vědci a vynálezci. V části "exponáty" jsou popsány fyzikální principy jednotlivých exponátů. V části "fyzika v pozadí" je vyložena fyzika zhruba na středoškolské úrovni. Hlavním cílem fyziky v pozadí je nabídnout informace nezbytné k plnému pochopení funkce jednotlivých exponátů. V části "vědci a vynálezci" budou neustále doplňovány nové osobnosti, které měli nebo mají co dočinění s vědou a technikou.
VíceBdeněves 49
Telefon/Fax: 377 922 282
E-mail: ou@bdeneves.cz,starosta@bdeneves.cz